• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Haydarah1212
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905343503067
  • https://www.youtube.com/channel/UCIDtgVbhw5jRS3GRD6c0H7g

EHLİBEYT İLE KUR'AN İLMİ DERNEĞİ (EHLİKURAN) 
HATAY - İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

Şabaniye Hutbesi (الخطبة الشعبانية)
           “Ey İnsanlar! Şüphesiz Allah’ın ayı bereket, rahmet ve mağfiret ile size doğru gelmekte, o öyle bir ay ki Allah katında en üstün aydır. Bu ayın günleri günlerin, geceleri gecelerin ve saatleri de saatlerin en faziletlisidir. Allah bu ayda sizi kendi ziyafetine davet ederek, sizlere değer vermiştir. Nefesleriniz zikir, uykularınız ibadet, amelleriniz makbul ve dualarınız kabul edilmiştir. Öyleyse doğru niyet ve temiz bir kalple Allah’a dua edin ki; sizi bu ayın orucunu tutmaya ve onda Kur’an okumaya muvaffak etsin. Şüphesiz halkın en kötüsü bu ayda bağışlanmayanlardır.

      Bu oruç ayında açlık ve susuzlukla kıyamet gününün açlık ve susuzluğunu hatırlayın. Fakir ve miskinlere yardım edin, büyüklere saygılı, küçüklere sevgili olun, akrabalarınızla ilişkinizi koruyun, dilinizi gözünüzü ve kulaklarınızı haramdan sakındırın. Eğer yetimlerinize şefkatli davranılmasını istiyorsanız, sizde başkasının yetimine iyi davranın. Günahlarınızdan pişman olup tövbe edin, namaz vakitlerinde dua etmeyi unutmayın çünkü o zamanlar en faziletli vakittir. Allah kullarına rahmet gözüyle bakar, dua edip onu çağırdıklarında icabet eder.

      Ey İnsanlar! Canlarınız, amelleriniz elinde rehindir, onları istiğfar ederek kurtarın, omuzlarınız günahlarınızla ağırlaşmıştır, uzun secdeler ederek onları hafifletin. Ey insanlar! Kim bu ayda mümin bir oruçluya iftar verirse sanki Allah katında bir köle özgür bırakmıştır ve Allah onun geçmiş günahlarını da bağışlayacaktır. Ashaptan birisi: “Ey Allah’ın Resulû! Hepimizin buna gücü yoktur.” deyince, Resulullah şöyle buyurdu: “Cehennemden kendinizi sakındırın, bir hurmayla dahi olsa, bir içim suyla bile olsa cehennem ateşinden korunmaya çalışın.”

      Ey İnsanlar! Kim bu ayda elinin altında olanlara kolaylık sağlar ve işlerini hafifletirse Allah da onun hesaplarını kolaylaştırır. Kim bu ayda başkalarına kötülük etmekten kendini korursa Allah da görüşme gününde ona karşı gazabının önünü alır. Kim bu ayda bir yetime ikramda bulunursa, Allah kendisine kavuştuğunda ona ikramda bulunur. Bu ayda yakınlarına sılayı rahimde bulunan kimseye Allah merhamet eder. İlişkisini kesen kimseyi de kıyamet gününde kendi rahmetinden mahrum kılar. Bu ayda kim bir müstehap namaz kılarsa Allah onun cehennemden kurtulduğunu yazar, farz namaz kılan birisine ise sanki diğer aylarda yetmiş namaz kılmış gibi sevap verir. Kim bu ayda bana salatu selam gönderirse, terazilerin hafif olduğu zamanda onun amel terazisi ağırlaşır. Bu ayda Kur’an’dan bir ayet okuyan kimse diğer aylarda bir Kur’an hatmetme sevabını alır.

     Ey İnsanlar! Cennet kapıları bu ayda yüzünüze açılmıştır. Rabbinizden isteyin ki, yüzünüze kapatmasın. Cehennem kapıları kapalıdır, isteyin ki, yüzünüze açmasın. Şeytanlar ise, zincire vurulmuştur. Rabbinizden dileyin ki, onları size musallat etmesin.

      Emir’ül Müminin Ali (as) buyuruyor: “Ayağa kalktım ve dedim ki: Ey Allah’ın Resulü! Bu ayda en faziletli amel hangisidir?” Cevap olarak buyurdular: “En güzel amel insanın kendisini haramdan korumasıdır.”    (Vesailu’ş - Şia, c: 4, s: 226)


 

أَيهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيكمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكةِ والرَّحْمَةِ والْمَغْفِرَةِ. شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وأَيامُهُ أَفْضَلُ الْأَيامِ ولَيالِيهِ أَفْضَلُ اللَّيالِي وسَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ. هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ فِيهِ إِلَى ضِيافَةِ اللَّهِ وجُعِلْتُمْ فِيهِ مِنْ أَهْلِ كرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُكمْ فِيهِ تَسْبِيحٌ ونَوْمُكمْ فِيهِ عِبَادَةٌ وعَمَلُكمْ فِيهِ مَقْبُولٌ ودُعَاؤُكمْ فِيهِ مُسْتَجَابٌ. فَاسْأَلُوا اللَّهَ  رَبَّكمْ بِنِياتٍ صَادِقَةٍ وقُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ يوَفِّقَكمْ لِصِيامِهِ وتِلاوَةِ كتَابِهِ فَإِنَّ الشَّقِي مَنْ حُرِمَ غُفْرَانَ اللَّهِ فِي هَذَا الشَّهْرِ الْعَظِيمِ. وَ اذْكرُوا بِجُوعِكمْ وَعَطَشِكمْ فِيهِ جُوعَ يوْمِ الْقِيامَةِ وعَطَشَهُ وتَصَدَّقُوا عَلَى فُقَرَائِكمْ ومَسَاكينِكمْ ووَقِّرُوا كبَارَكمْ وارْحَمُوا صِغَارَكمْ وصِلُوا أَرْحَامَكمْ وَاحْفَظُوا أَلْسِنَتَكمْ وغُضُّوا عَمَّا لا يحِلُّ النَّظَرُ إِلَيهِ أَبْصَارَكمْ وعَمَّا لا يحِلُّ الِاسْتِمَاعُ إِلَيهِ أَسْمَاعَكمْ وتَحَنَّنُوا عَلَى أَيتَامِ النَّاسِ يتَحَنَّنْ عَلَى أَيتَامِكمْ وتُوبُوا إِلَى اللَّهِ  مِنْ ذُنُوبِكمْ وارْفَعُوا إِلَيهِ أَيدِيكمْ بِالدُّعَاءِ فِي أَوْقَاتِ صَلاتِكمْ‏ فَإِنَّهَا أَفْضَلُ السَّاعَاتِ ينْظُرُ اللَّهُ  فِيهَا بِالرَّحْمَةِ إِلَى عِبَادِهِ يجِيبُهُمْ إِذَا نَاجَوْهُ ويلَبِّيهِمْ إِذَا نَادَوْهُ ويعْطِيهِمْ إِذَا سَأَلُوهُ ويسْتَجِيبُ لَهُمْ إِذَا دَعَوْهُ.

أَيهَا النَّاسُ إِنَّ أَنْفُسَكمْ مَرْهُونَةٌ بِأَعْمَالِكمْ فَفُكوهَا بِاسْتِغْفَارِكمْ وظُهُورَكمْ ثَقِيلَةٌ مِنْ أَوْزَارِكمْ فَخَفِّفُوا عَنْهَا بِطُولِ سُجُودِكمْ واعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ أَقْسَمَ بِعِزَّتِهِ أَنْ لا يعَذِّبَ الْمُصَلِّينَ والسَّاجِدِينَ وأَنْ لا يرَوِّعَهُمْ بِالنَّارِ يوْمَ يقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ ، أَيهَا النَّاسُ مَنْ فَطَّرَ مِنْكمْ صَائِماً مُؤْمِناً فِي هَذَا الشَّهْرِ كانَ لَهُ بِذَلِك عِنْدَ اللَّهِ عِتْقُ نَسَمَةٍ ومَغْفِرَةٌ لِمَا مَضَى مِنْ ذُنُوبِهِ.

قيل: يا رسول الله ، ليس كلنا يقدر على ذلك !!

فَقَالَ :

اتَّقُوا النَّارَ وَ لَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ اتَّقُوا النَّارَ وَ لَوْ بِشَرْبَةٍ مِنْ مَاءٍ أَيهَا النَّاسُ مَنْ حَسَّنَ مِنْكمْ فِي هَذَا الشَّهْرِ خُلُقَهُ كانَ لَهُ جَوَازاً عَلَى الصِّرَاطِ يوْمَ تَزِلُّ فِيهِ الْأَقْدَامُ وَ مَنْ خَفَّفَ فِي هَذَا الشَّهْرِ عَمَّا مَلَكتْ يمِينُهُ خَفَّفَ اللَّهُ عَلَيهِ حِسَابَهُ وَ مَنْ كفَّ فِيهِ شَرَّهُ كفَّ اللَّهُ عَنْهُ غَضَبَهُ يوْمَ يلْقَاهُ وَ مَنْ أَكرَمَ فِيهِ يتِيماً أَكرَمَهُ اللَّهُ يوْمَ يلْقَاهُ وَ مَنْ وَصَلَ فِيهِ رَحِمَهُ وَصَلَهُ اللَّهُ بِرَحْمَتِهِ يوْمَ يلْقَاهُ وَ مَنْ قَطَعَ فِيهِ رَحِمَهُ قَطَعَ اللَّهُ عَنْهُ رَحْمَتَهُ يوْمَ يلْقَاهُ وَ مَنْ تَطَوَّعَ فِيهِ بِصَلَاةٍ كتَبَ اللَّهُ لَهُ بَرَاءَةً مِنَ النَّارِ وَ مَنْ أَدَّى فِيهِ فَرْضاً كانَ لَهُ ثَوَابُ مَنْ أَدَّى سَبْعِينَ فَرِيضَةً فِيمَا سِوَاهُ مِنَ الشُّهُورِ وَ مَنْ أَكثَرَ فِيهِ مِنَ الصَّلَاةِ عَلَي ثَقَّلَ اللَّهُ مِيزَانَهُ يوْمَ تَخِفُّ الْمَوَازِينُ وَ مَنْ تَلَا فِيهِ آيةً مِنَ الْقُرْآنِ كانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ خَتَمَ الْقُرْآنَ فِي غَيرِهِ مِنَ الشُّهُورِ.

أَيهَا النَّاسُ إِنَّ أَبْوَابَ الْجِنَانِ فِي هَذَا الشَّهْرِ مُفَتَّحَةٌ فَاسْأَلُوا رَبَّكمْ أَنْ لَا يغَلِّقَهَا عَنْكمْ وَ أَبْوَابَ النِّيرَانِ مُغَلَّقَةٌ فَاسْأَلُوا رَبَّكمْ أَنْ لَا يفَتِّحَهَا عَلَيكمْ وَ الشَّياطِينَ مَغْلُولَةٌ فَاسْأَلُوا رَبَّكمْ أَنْ لَا يسَلِّطَهَا عَلَيكمْ.

قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ فَقُمْتُ فَقُلْتُ يا رَسُولَ اللَّهِ مَا أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِي هَذَا الشَّهْرِ؟ فَقَالَ :

يا أَبَا الْحَسَنِ أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِي هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ.

ثُمَّ بَكى فَقُلْتُ يا رَسُولَ اللَّهِ مَا يبْكيك؟ فَقَالَ : يا عَلِي  أَبْكي لِمَا يسْتَحِلُّ مِنْك فِي هَذَا الشَّهْرِ كأَنِّي بِك وَ أَنْتَ تُصَلِّي لِرَبِّك وَ قَدِ انْبَعَثَ أَشْقَى الْأَوَّلِينَ شَقِيقُ عَاقِرِ نَاقَةِ ثَمُودَ فَضَرَبَك ضَرْبَةً عَلَى قَرْنِك فَخَضَبَ مِنْهَا لِحْيتَك.

قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) فَقُلْتُ يا رَسُولَ اللَّهِ وَ ذَلِك فِي سَلَامَةٍ مِنْ دِينِي؟

فَقَالَ  فِي سَلَامَةٍ مِنْ دِينِك .

ثُمَّ قَالَ :

يا عَلِي  ، مَنْ قَتَلَك فَقَدْ قَتَلَنِي وَ مَنْ أَبْغَضَك فَقَدْ أَبْغَضَنِي وَ مَنْ سَبَّك فَقَدْ سَبَّنِي لِأَنَّك مِنِّي كنَفْسِي رُوحُك مِنْ رُوحِي وَ طِينَتُك مِنْ طِينَتِي إِنَّ اللَّهَ تَبَارَك وَ تَعَالَى خَلَقَنِي وَ إِياك وَ اصْطَفَانِي وَ إِياك وَ اخْتَارَنِي لِلنُّبُوَّةِ وَ اخْتَارَك لِلْإِمَامَةِ وَ مَنْ أَنْكرَ إِمَامَتَك فَقَدْ أَنْكرَ نُبُوَّتِي يا عَلِي أَنْتَ وَصِيي وَ أَبُو وُلْدِي وَ زَوْجُ ابْنَتِي وَ خَلِيفَتِي عَلَى أُمَّتِي فِي حَياتِي وَ بَعْدَ مَوْتِي أَمْرُك أَمْرِي وَ نَهْيك نَهْيي أُقْسِمُ بِالَّذِي بَعَثَنِي بِالنُّبُوَّةِ وَ جَعَلَنِي خَيرَ الْبَرِيةِ إِنَّك لَحُجَّةُ اللَّهِعَلَى خَلْقِهِ وَ أَمِينُهُ عَلَى سِرِّهِ وَ خَلِيفَتُهُ عَلَى عِبَادِهِ.[2]

 

  
1081 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın