• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/imamhuseyin.mescidi?fref=ts
  • https://plus.google.com/u/0/112418602123481358174?tab=wX#112418602123481358174/posts?tab=wX/posts

ANTAKYA İMAM ALİ (a.s.) İNANÇ VE KÜLTÜR DERNEĞİ 
İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

HRT - Gönülden Gönüle
Önemli Hadisler
Kütüphane (E-Kitaplar)
Müslüman Bilim Adamları
Özel Şahsiyetler
BREZİLYA İZLENİMLERİM
                BREZİLYA İZLENİMLERİ
                Yüzölçümü olarak Türkiye’nin yaklaşık 11 katı, nüfusu 205 milyon.
                Ekonomik olarak Türkiye ile bir çok konuda benzerlik arz eder.
                Para birimi Brezilya Reali ve değer itibariyle Dolar karşısında yaklaşık TL ayarındadır.
                Eyalet sistemi ile yönetilmekte olup 26 Eyaletten oluşmaktadır. Cumhurbaşkanından
Kaymakamına kadar tüm yöneticiler seçim yolu ile görev başına gelir.  
                26 eyalet arasında 2 büyük eyalet dikkat çekmektedir, birincisi sanayinin başkenti ve
32 milyon nüfusla Brezilyanın en kalabalık kenti Sao Paulo. İkinci kenti turizm cenneti  
Rio De Janerio olup 16 milyon nüfusa sahiptir.  
                Brezilya izlenimlerimiz Rio De Janerio'dan canlı gördüklerimizi diğer bilgileri de canlı dinlediklerimizi aktaracağız. Zira Brezilya'nın tümünü, gerek coğrafi şartlar gerekse coğrafi genişlikten dolayı gezebilmek neredeyse imkânsız.        
                Belki çok kişi biliyor, dünyanın en büyük ormanı Amazon Ormanları, dünyanın en büyük şelalesi, dünyanın en büyük stadyumu, dünyanın en uzun plajı ve benzeri bir çok alanda enler rekoru Brezilya'nın elinde. Ayrıca dünyanın 7 harikasından biri sayılan Hz. İSA heykeli Brezilya Rio kentinde olup şahsen gezme şansına sahip olduğumuz yerlerden biri.
Rio turizm eyaleti olduğundan dolayı haliyle gelirinin de büyük bölümü turizmden sağlanır.  Bundan dolayı İSA heykeli inanılmaz bir gelir kapısına çevrilmiş. Rio De Jenerio'nun denizden 750 m yüksekliğinde iki dağı var birinin üstüne İSA heykeli birinin üzerine teleferik inşa edilmiş ve şehrin en büyük gelir kaynaklarının başını çekiyor.
                Rio De Janerio deyince elbette çok kişinin aklına ilk gelen Rio karnavalı. İnanılmaz bir gelir kaynağına dönüştürülmüş. Gerek devlet için, gerek dans eden gruplar için, gerekse elinde kara parası olup da aklamak isteyenler için. Elde edilen gelirin yüzde otuzu devlete gider geri kalan para yarışmaya katılanlar arasında bölüşülür. Mafya babaları yarışmacılarla anlaşıp bir buçuk milyon dolara varan biletler alır, yarışmadan sonra temiz para olarak geri alınır. Devlet aldığı vergi hatırına bu işe göz yumuyor.              
                Genel ülke gelirine baktığımız zaman bilindiği üzere dünyada tüketilen kahvenin büyük bir bölümü Brezilya menşelidir ve ülkenin en büyük gelir kaynağıdır. Şeker kamışı Brezilyanın olmazsa olmazı, hayvancılık da azımsanmayacak kadar önem arz eder.               
                Yeraltı zenginliği bakımından şanslı ülkelerden olup hem kendi hem Bolivya doğalgazını kendi çıkarıp işletmektedir. Ekonomi olarak Türkiye ye her ne kadar benzese de halkın gözünün doymuş olmasından dolayı yarın endişesi veya daha fazla kazanıyım hırsı yok denecek kadar azdır. Mesai sabah saat 10 da başlar öğleden sonra saat 16 da biter. Tatili çok seven bir millet oldukları için tatil günlerinde herkes işyerini kapalı tutar.       
                Brezilyanın tarihi 1500 yılına dayanır. Portekizli gemici Pedro Alveras Cabrol Hindistana gidiyorum zannıyla Güney Amerikaya ayak basmıştır, tıpkı Cristof Colomb'un Hindistan sanıp Amerikayı keşfetmesi gibi.
Portekizin sömürgesi altına giren Brezilya 1807 yılında Napolyonun Portekizi işgal etmesi ile devletin ileri gelenleri Brezilyaya kaçtı. 1889 yılına kadar krallıkla idare edildikten sonra savaşsız karşılıklı anlaşma yoluyla krallık yıkıldı ve Brezilya Cumhuriyeti kuruldu.            
1914 yılında tüm dünya Brezilyayı ülke olarak tanıdı. Brezilya tarihi boyunca hiçbir komşusuyla ne savaş yaşadı ne anlaşmazlığa düştü. Donanması güçlü olup onun dışında askeri güce pek önem veren bir devlet değildir.    
                Brezilya ilk keşfedildiği zaman şeker kamışını toplamak için diğer Amerika ve Afrika ülkelerinden özellikle zenci işçiler getirilmiş, Avrupa’dan kaçan zenginlerin büyük bir bölümü de    
Brezilyaya göçmüştür. İşçi ile burjuva arasındaki nüfusun temelini de Osmanlıdan göçmüş        
Türk, Arap, Arap Alevileri oluşturmakta ve ticaretin büyük bölümünü bu kesim yapmaktadır.  
                Bu kısmın büyük bölümü geçmişini unutmuş olsa da özüne, örf âdetine sımsıkı sarılmış               özellikle Arap Alevilerine rastlamak mümkün.              
                Son söz olarak şunu söyleyebilirim ki Brezilyalılarda inanılmaz bir Türk sevgisi vardır. Türk pasaportunun en geçerli olduğu devletlerin başında gelir. Brezilya bize vize uygulamaz ve 60 günlük turist kalma süresini 60 yıla uzatsan da kimsenin seni sınır dışı etme gibi bir tehlikesi yoktur.              

FERİT KISSABOYLU
Antakya İmam Ali (a.s.) İnanç ve Kültür Derneği
Eş Başkanı

 
 
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın