• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/imamhuseyin.mescidi?fref=ts

ANTAKYA İMAM ALİ (a.s.) İNANÇ VE KÜLTÜR DERNEĞİ 
İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

FERİT KISSABOYLU

FERİT KISSABOYLU
ferit.k_@hotmail.com
Hz. Ali
09/04/2019

                

     Hz. Ali'nin mucizelerini, insanüstü kudretini, adaletini, İslamiyet’e yaptığı hizmetlerini kaleme almaya çalışan çok alim çıkmıştır. Lakin Hz. Ali öyle bir şahsiyet ki, denizler mürekkep, ağaçlar kalem olsa anlatmaya yetmez. Hal böyleyken benim bu konuda bilgi yazmam haddimi aşar, en azından din alimlerine karşı bu hadsizliği yapmam.

Affınıza sığınarak ve haddimi aşmayarak irdelemek istediğim konu; toplum olarak bu konuda ne kadar bilgi sahibiyiz, yaşam tarzımıza yansımaları neler, İslam ümmeti Hz. Ali'nin kıymetini bilmiş midir ve benzeri bir sohbet.                          

    Üzülerek şahit oluyoruz ki toplumun büyük bir kısmı zaten bu şeylerden tamamen habersiz, bir kısmı bildiği halde yaşamında uygulamıyor, bir kısmı da kendini ulema sayıp asıl doğruların içine bencelerini sokarak ve dini kendi çıkarlarına alet edip, bilerek veya bilmeyerek dine en büyük zararı vermektedirler.           

     Hz. Ali'nin yaşamı, görünen zahiri tarafı ile mükemmel bir şahsiyet modeli, batıni tarafı ile her aklın idrak edemeyeceği kadar derin ve insan üstü bir güçtür.

Hz. Ali'yi en yakından tanıyan ve Onu İslam ümmetine en iyi tanıtan Hz. Muhammed'tir.

 

Ne diyor Hz. Ali'ye " Ya Ali Allah’ı en iyi bilen ben ve sen, Beni en iyi tanıyan Allah ve sen, Seni en iyi tanıyan Allah ve ben" . Yani her aklın idrak edebileceği bir şahsiyet değildir Hz. Ali. Bu yüce şahsiyetin Mekke'de kutsal Kabe içinde mucizevi bir şekilde dünyaya 13 Recepte zuhur ettiğini kaç Müslüman biliyor acaba.       

 

      Adaletli yönetim anlayışı, yaşam tarzı, İslamiyet’e hizmetleri, bir çok alanda İslamiyet’in ilk ve tek şahsiyeti olan Hz. Ali neden yeteri kadar tanıtılmamakta. Neden sadece 4.Halife sıfatı içine sığdırılmaya çalışılmakta, bazen de ödül veriliyormuş gibi Hz. Muhammed’in damadı ve amcası oğlu denilmektedir.

 

Hz. Ali, birilerinin Onu aşırıya kaçacak ve yanlış anlamlara çekilecek şekilde övülmeye ihtiyacı olmadığı gibi birilerinin bilerek normal bir sahabe gibi göstermeğe veya sadece 4. Halife sıfatı içine sıkıştırmaya yeltenmeleri en basit tabirle hadsizliktir.

 

Hz. Muhammed'in vasiyeti olan Ehli-Beyt'siz bir İslam anlayışı bugünkü kan gölüne dönmüş İslam Coğrafyasını yaratmıştır. Kana ve şiddete dayanan bu anlayış, dünyada İSLAMOFOBİ akımını başlatmıştır. Oysaki indirilmiş gerçek İslamiyet Dini, barışı, kardeşliği, eşitliği, adaletli olmayı emretmiştir. Eşitlik ve adaleti simgeleyen gerçek İslam Dini, 4.Halifeden sonra başa gelen Ebu Süfyan soyu tarafından amacından saptırılarak saraya ve saltanata dayalı bir din anlayışına çevrilmiştir.

Bırakın İslamiyet’e hizmeti, sanki İslamiyet’ten intikam alma dönemi başlamış ve bu durum Yezit döneminde doruğa ulaşmıştır. Camilerde Hz. Ali'yi dini terk etmekle itham etmiş ve yıllarca Ona lanet okunmuştur. Tabilerine etmedikleri zulüm kalmamış ve bunun kalıntıları günümüze kadar maalesef devam etmektedir.      

 

      Bugün İslam Devletlerinin birçoğunda uygulanan din anlayışı ne yazık ki Emevi zihniyetinden izler taşımaktadır. Bu yetmez gibi, kendini din adamı yerine koyan şarlatan Emperyalist uşaklar, İslam Dinini dünya gözünde itibarsızlaştırmak için televizyonlara çıkarak eski Vahabi inancını İslam inancı gibi yutturmaya çalışıyorlar.

 

  Gelin bu zihniyetlerden vazgeçip Hz. Muhammed (s.a.a) ile vasisi Hz. Ali ve fikirlerini kendimize model olarak seçelim. Göreceksiniz ki bugün dünyada uygulanan modern yönetim anlayışı ve demokrasi normalde Hz. Ali'nin Adalet ve yönetim anlayışında var olduğunu ve sanki oradan kopyalandığını hissedeceksiniz.       

        

       İslam Ümmetinin sahiplenmediği Hz. Ali'yi bakın Lübnanlı İngiliz vatandaşı Hristiyan George Cordak nasıl tanımlamış. " Kainatın yaradılışından bu yana kadar, varlık aleminde, Allah’ın tüm vasıflarını içinde barındıran tek şahsiyet Hz. Ali'dir".         

 

Başka bir tanıma gerek yok sanırım.  Hz. Ali'nin bazı ünvanları: "Ali nur el Arifin, Ali Seyid es sacidin, Ali nur Allah, Ali Veliy Allah, Ali Emir el Müminin, Ali Haydar el kerrar, Ali kasım cenni ve nar".

" LE SEYFE İLLA ZÜLFİKAR, LE FETE İLLA ALİ "

 

 

Saygılarımla        

     Ferit KISABOYLU  

    İmam Ali İnanç ve Kültür Derneği

           Yön.Kur.Başkan Yard. 350 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NASIL BİR TOPLUM OLDUK BÖYLE ??? - 12/08/2019
İnsanoğlu tarih boyunca, hayatı kolaylaştırmak , zorlukların üstesinden gelmek, acıları ve güzellikleri paylaşmak için birlikte yaşamayı seçmiştir.
Cinsel İstirmarlar - 15/05/2019
Cinsel İstirmarlar
İBADETİN AMACI - 09/05/2019
İBADET; Allah'a gönülden ve kalbiyen isteyerek yönelmek, Tapmak, boğun eğmek, itaat etmek, Allah'a kulluk etmektir.
DÜZENİN KİRLİ YÜZÜ - 06/03/2019
İnsanlarda ne yaptıklarından utanacak, kızaracak bir yüz kaldı Ne sızlayan bir kalp, ne bir vicdan, ne de bir ar damarı..
Bencillik ve Ego Hastalığı - 23/02/2018
Bencillik ve Ego Hastalığı
Kurallara Uyan Toplum muyuz? - 01/02/2018
Kurallara Uyan Toplum muyuz?
Ortadoğu'da Barış ve Kardeşlik Hayal mi? - 15/01/2018
Ortadoğu'da Barış ve Kardeşlik Hayal mi?
Yaşama Şeklimiz Nasıl Olmalı? - 24/12/2017
Yaşama Şeklimiz Nasıl Olmalı?
Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz? - 11/12/2017
Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz?
 Devamı