• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/imamhuseyin.mescidi?fref=ts

ANTAKYA İMAM ALİ (a.s.) İNANÇ VE KÜLTÜR DERNEĞİ 
İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

HRT - Gönülden Gönüle
Tefsir
Önemli Hadisler
Kütüphane (E-Kitaplar)
Peygamberler
Sahabeler
Önemli Geceler
Müslüman Bilim Adamları
Özel Şahsiyetler
yaalider
Flag Counter
ZAFER ÖKTEN
oktenzafer@gmail.com
Mânevi Huzur
02/03/2019
Günümüzde insanlığın en çok sıkıntı çektiği konuların başında mânevi istikrardan yoksun bir ruh hali sebebiyle meydâna gelen kalıcı huzursuzluk gelir.
Tabi bu olumsuz ruh halini ortaya çıkaran çeşitli nedenler olabilir, bunlar arasında psikolojik, sosyal, ekonomik ya da kültürel nedenler başlıca olanlarıdır.
Bu nedenler arasında psikolojik kaynaklı olan sıkıntının sadece bir yönü üzerinde durmak istiyorum.
Yüce yaratanımız bir Kur'an âyetinde ;
" وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا " ( الشمس )
 " O (Allah) ki nefsi yarattı, ona iyilik ve kötülüğü ilham etti. Herkim nefsini kötülüklerden temizlerse kurtuluşa ermiş ve herkim nefsini kötülüğe gömerse ziyan etmiş ve hüsrana uğramıştır. " ( Şems ) diye buyuruyor.
İnsanın zâtı nefsinde özgür irâdenin tahakkuk edebilmesi için doğal olarak iyilik yapabilecek donanıma sahip olduğu gibi, aynı zamanda kötülük yapabilecek yetiye de sahip olması gerekir.
Ancak kendisine bağışlanan akıl nimeti sayesinde iyiliğin ne kadar güzel ve faydalı, kötülüğün de ne kadar çirkin ve zararlı olduğunu kavrayabilecek bir anlayışa sahip olur.
İnsan sadece iyi iş ve ameller yapabilmek için programlanmış olsa bir robot ya da makineden farkı kalmayacak ve yaptığı hiçbir fiilin bir anlamı ve değeri de olmayacaktı.
İnsanın zihninde canlanan, durmak ve bitmek bilmeyen çeşitli duygu ve düşünceler yer alır. Bu duygu ve düşünceler nehirden akan su misâli hiç durmadan akıp gider.
Bâzen olumlu , bâzen de olumsuz olabilen bu fikirler, insanın mânevi dünyasına etki ederek, hayatta atacağı adımlar üzerinde de belirleyici bir rol almıştır.
Herhangi bir somut gerçekliğe dayanmayan bu duygu düşüncelerin farkında olmayıp kendi irâdesiyle onlara hâkim olamayan kişinin zihni bulanık hâle gelir. Bu durum onun umutsuz, karamsar, endişeli ve dengesiz bir ruh yapısına sahip olmasına sebep olur.
Bu olumsuz ruh hâli ile günlük hayatta karşılaştığı her olayın sadece olumsuz tarafına odaklanmayı alışkanlık hâline getiren kişi, kendi hayatını yaşanmaz ve çekilmez bir duruma dönüştürür.
Bu mânevi sıkıntılardan kurtulup, huzura kavuşabilmesi, kişinin zihninde meydâna gelen bu duygu ve düşüncelerin farkında olması, kendi irâdesiyle onları düzenlemesi, akıl süzgecinden geçirerek olumlu olanları seçip dış dünyasına entegre etmesi ile mümkün olabilir.


463 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Akıl ve İnanç - 06/03/2019
Allah'a imân insana âidiyet hissi ile beraber, geçmişine bir ışık, geleceğine yönelik ise korku ve endişe yerine, güven ve huzur duygusu verir.
Din İle Bilim Çelişir mi? - 04/03/2019
Din ile bilim uyum halindedir ve birbiriyle çelişmez.
DÜNYA VE AHİRET HAYATI - 28/02/2019
Bir hakikatin idrak edilememesi ya da inkâr edilmesi o hakikatin vuku bulacağı gerçeğini asla değiştiremez...!
Anadil ve Arapça'nın Önemi - 26/02/2019
Şu an itibariyle dünyada bulunan 22 ülkenin resmi dili Arapçadır.